Milleks hoonet sertifitseerida?

Sertifitseeritud hoone on ahvatlev potentsiaalsele rentnikule ja teadlikule investorile. Mitmetele sertifikaadiga käsitletud näitajatele ei pöörata tava projekteerimis- ja ehituspraktika raames tähelepanu. Sertifitseeritud hooned on läbimõeldud kontseptsiooni ja kõrgema kvaliteediga. Põhjalikum käsitlus on hoone kvaliteedi ja jätkusuutlikuse seisukohast oluline.

Projekteeritav hoone

Projekteerimise faasis olev uus hoone peaks juhinduma uuele hoonele esitatavatest nõuetest, mida käisitlevad näiteks BREEAM International New Construction ja LEED Building Design and Construction hindamisstandardid.

Rekonstrueeritav hoone

Rekonstrueeritavale hoonele on olemas mõningal määral modifitseeritud standard – BREEAM International Non-Domestic Refurbishment. Selle hindamiskriteeriumid ei erine eriti uue hoone standardist. Küll on selle hindamisstandardiga võimalik piirata käsitlusala: 1) hoone karp ja konstruktsioonid, 2) tsentraalsed tehnosüsteemid, 3) lokaalsed tehnosüsteemid ja 4) sisearhitektuur. Sõltuvalt rekonstrueerimise ulatusest on võimalik valida, millise käsitlusalaga sertifikaati taotleda.

Olemasolev hoone

Kasutuses oleva hoone korral on kohaseim BREEAM In-Use International või LEED Building Operations and Maintenance hindamisstandard. Standardid hindavad kasutuses oleva hoone seisukohast olulisi näitajaid.

BREEAM In-Use standard koosneb kahest osast. Esimene osa hindab hoonet ja selle tehnosüsteeme. Teine osa hindab hoone haldamist.

LEED O&M standardil analoogne osadeks liigitus puudub.

Kõrgem kvaliteet

Sertifitseeritud hooned on läbinud põhjalikult kontrollitud

Parem töökeskkond

Sertifikaadi üks olulisemaid valdkondi on töökeskkonna kvaliteet

Keskkonnasõbralik hoone

Sertifikaadi saamiseks peab olema hoone kavandatud ja ehitatud keskkonnasõbralikult